Jak szkolenia z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości mogą uratować życie pracownikom?

Sprawdź, jak symulacja VR poświęcona bezpieczeństwu okazała się pomocna podczas tragedii, do której doszło w 2019 r. w jednym z supermarketów należących do amerykańskiej sieci.

 SYMULACJE SYTUACJI KRYZYSOWYCH W WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI

 

CEO Walmart  Doug McMillon  przyznał, że symulacja wykorzystywana w szkoleniu jego pracowników pomogła uratować życie wielu ludziom w czasie strzelaniny w El Paso.  Śmierć poniosły wówczas 22 osoby. Jego zdaniem ofiar mogło być zdecydowanie więcej, gdyby nie odpowiednie przygotowanie personelu do reagowania w sytuacjach kryzysowych. [1] Odbyło się ono w dość nietypowy sposób, bo z wykorzystaniem szkoleń opartych na symulacji VR. 

 

 

Symulacje napadu

 

WALMART DOCENIŁ SZKOLENIA Z VR

 

 

17 000 gogli otrzymali pracownicy Walmart, który przeszli szkolenia z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości.  „Active shootings” – to jedna z symulacji  VR osadzonych w supermarkecie, z której skorzystali pracownicy popularnej sieci. Wizualizowała ona sytuację strzelaniny. Należy podkreślić, że był to produkt daleki od gry komputerowej nazywanej potocznie „strzelanką”, ale dedykowana symulacja ucząca reagowania w sytuacjach kryzysowych.  Jej celem było poznanie sposobu myślenie napastnika i nabycie nawyków obronnych. [2]

 

Zarząd Walmart uznał, że przygotowanie do tego typu zdarzeń jest bardzo ważne w kraju, w którym w samym 2019 roku w USA doszło aż do 41 przypadków masowych zabójstw. W ich wyniku zginęło 211 osób. [3] Obawy okazały się słuszne, ponieważ strzelanina w El Paso należała do najbardziej tragicznych w historii Teksasu.

 

 

VR ZWIĘKSZA PRZYSWAJANIE WIEDZY O 10-15%

 

 

Przypadek Walmart jest dowodem na to, że wirtualna rzeczywistość jest pomocna w wypracowaniu odpowiednich procedur bezpieczeństwa w firmie, ale na tym nie kończą się pozytywne strony nauki w wirtualnej rzeczywistości.

 

 

McMillon  dostrzega w symulacjach VR ogromny potencjał nie tylko w kontekście zwiększenia bezpieczeństwa w miejscu pracy. W jego firmie wykorzystuje się wirtualną rzeczywistość do codziennych szkoleń z różnych zakresów (od obsługi klienta po przygotowanie do realizacji kampanii marketingowych). Ponadto zauważono, że nauka w wirtualnej rzeczywistości poprawiła wyniki testów pracowników o około 10-15%.  [5]

 

 

Jego spostrzeżenie nie jest niczym rewolucyjnym, ponieważ już  jakiś czas temu naukowcy  udowodnili, że ludzie lepiej zapamiętują informacje, które są im przekazywane w wirtualnej rzeczywistości. Okazuje się, że środowiska immersyjne stanowią nowe rodzaje wsparcia dla lepszych wyników w edukacji i szkoleniach  – przyznaje  Amitabh Varshney, profesor informatyki i dziekan Kolegium Nauk Komputerowych, Matematycznych i Przyrodniczych UMD.

 

Natomiast zespół badawczy z Uniwersytetu Maryland dowiódł, że rzeczywistość wirtualna może lepiej stymulować mózg, co otwiera drzwi do dalszych badań – nad wpływem modułów szkoleniowych opartych na VR na wszystkich poziomach edukacji – od dzieci w wieku szkolnym, przez przyszłych studentów medycyny, po wyższą kadrę managerską. Jak widać, VR daje wiele możliwości rozwoju i to od nas zależy, jak wykorzystamy go w codziennej pracy. [6]

 

 

symulacja napadow VR

 

Zastosuj szkolenia VR w Twoim zespole

 

 

Jesteś właścicielem firmy i chciałbyś zastosować  VR w szkoleniach swoich pracowników? Zapoznaj się z naszymi dwoma autorskimi symulacjami, które możesz kupić już teraz lub skontaktuj się  w sprawie indywidualnego projektu symulacji wspierającej HR.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie VR in HR.

 

 

Źródła:

[1], [2], [5] Aric Jenkins, Walmart CEO: VR Training Helped Save Lives in El Paso Shooting, [LINK], dostęp dnia 11.02.2020 r.

[3] TVN 24, „Kilkadziesiąt zajść, setki zabitych. 2019 rok z niechlubnym rekordem w USA”, [LINK], dostęp dnia 11.02.2020 r.

[4] Tomasz Dereszyński, Polska Times,  „USA: Strzelanina w El Paso w Teksasie [ZDJĘCIA] [WIDEO] Kim jest sprawca? To 21-letni Patrick Crusius. Swój manifest opublikował w sieci?” [LINK], dostęp dnia 11.02.2020 r.

[6] ScienceDaily, „People recall information better through virtual reality”, [LINK], dostęp dnia 11.02.2020 r.

 

Zamów symulację napadu na bank lub sklep